Hrišćani širom sveta danas obeležavaju Veliki petak – dan kada je, po verovanju, Isus Hrist umro, razapet na krstu na brežuljku izvan Jerusalima, zvanom Kalvarija ili Golgota.
Osim verovanja vezanih za Veliki petak koja su veoma slična u svim hrišćanskim kulturama, ovaj dan je važan i po tome što je porodica na okupu, u slozi, ljubavi i miru. Zaboravlja se na sve svađe, nesporazume. Ovo je vreme pomirenja, i radosti. U kući mame zajedno sa svojim mališanima farbaju i ukrašavaju uskršnja jaja, što je običaj koji oduševljava decu, ali raduje i one starije.Ovaj običaj farbanja jaja potiče iz vremena Marije Magdalene, koja je prilikom širenja jevanđelja u Rimu izašla pred cara Tiberija sa rečima “Hristos vaskrse”, pruživši mu na dar ofarbano jaje. Tucanje jajeta i lom ljuske, koja simboliše okove, predstavlja početak novog života.
Prema najstarijoj tradiciji, za uskršnja jaja koriste se bojena i ukrašena kokošija jaja (ta tradicija je i dalje veoma zastupljena u srpskoj kulturi). U zapadnim zemljama, međutim, bojenje kokošijih jaja polako zastareva i sve više se koriste jaja od čokolade.
Pogledajte ispod slike čokoladnih Uskršnjih jaja koja će Vam sigurno biti interesantna. Ova čokoladna jaja su pravljena posebno za Art Ival i NDF Aukciju koja je imala za cilj prikupljanje novca za Školice Života (više o aukciji, pročitajte ovde).
I pre hrišćanstva, jaja su bila tradicionalni simbol plodnosti i ponovnog rađanja u kulturama mnogih naroda. Za Hrišćane ona predstavljaju i više og toga: Uskršnje jaje je podsetnik na to da je Isus Hrist ustao iz groba, a da će svako ko u to veruje imati večni život.
Uskršnja tradicija u Srbiji
U Srbiji, na ovaj dan, porodice (uglavnom žene i deca) kuvaju jaja, a zatim ih farbaju. Za farbanje uskršnjih jaja najčešće se koristi crvena boja, koja simbolizuje Hristovu krv, mada su prisutne i druge boje kao što su zelena, žuta, plava, ljubičasta”¦ Uskršnja korpa će, svakako, izgledati lepše ukoliko su jaja što šarenija.
Neke porodice za farbanje jaja koriste akrilne boje, i uz malo mašte i kreativnosti stvaraju prava umetnička dela koja kasnije čuvaju u svom domu, ili ih daruju rođacima i prijateljima koje posećuju narednih dana.
Ukoliko volite tradicionalne metode bojenja jaja, sigurno će vam se dopasti jaja koja su ofarbana uz pomoć lukovine i lista deteline. Ova tradicija datira još od davnih vremena. Obično se prenosi sa jedne generacije na drugu, ali i danas može da posluži kao jedna od ideja kako da uskrasite svoja uskršnja jaja.
Evo nekoliko saveta za farbanje uskršnjih jaja:
1. MRAMORNA JAJA
Ljuske crnog ili belog luka iseckati na komade. Jaje pokvasiti, uvaljati malo u ljuske i umotati u aluminijumsku foliju ili u tanku najlon čarapu. Kuvati u šerpi sa bojom.
2. UKRAŠAVANJE USKRŠNJIH JAJA GUMICAMA ZA TEGLE
Ova tehnika ukrašavanja pored toga što je veoma jednostavna, daje vrlo zanimljive rezultate. Postupak je sledeći:
skuvano jaje obmotajte gumicama u svim pravcima (pustite mašti na volju), zatim ga obložite najlon čarapom i vežite. Tako pripremljeno jaje spustite u boju i ostavite dok ne dostigne željenu nijansu.
Kod ove tehnike je vrlo važno da se jaje dobro ocedi, pa tek onda skidaju gumice. Tada će na mestima gde su bile gumice ostati belo, dok će ostatak jajeta biti obojen bojom koju ste izabrali.
3. TRADICIONALNI NAČIN FARBANJA USKRŠNJIH JAJA
Ukoliko želite prirodne boje za jaja koje se dobijaju od ljuske crnog ili crvenog luka, cvekle, orahovog lista, postupak je sledeći:
Ukrasite jaja sa biljkama koje imaju dekorativan list kao što su peršun, detelina, paprat. Umotajte jaja na koja ste prethodno stavili listić određene biljke u najlon čarapu. Kuvajte ih u lukovini. Vaša jaja bi mogla ovako da izgledaju.
4. UKRAŠAVANJE USKRŠNJIH JAJA GRIZOM
Ovaj vid ukrašavanja je preporučljiv, ali za manju količinu jaja. Jer koliko god pažljivo pričvrstili griz ili projno brašno ono će se kruniti. Zato vam preporučujemo da ovako ukrasite tek po neko jaje za Uskrs.
Za ovu tehniku vam je potrebno samo malo griza ili žutog projnog brašna, te belance za lepljenje. Postupak je vrlo jednostavan: ofarbano jaje premažete ili celo ili mestimično belancetom i brzo uvaljate u griz ili žuto projno brašno.
5. FARBANJE JAJA AKRILNIM BOJAMA
Ovaj postupak ne treba posebno objašnjavati. Svako ko je koristio akrilne boje zna kakav je njihov efekat. Samo pustite mašti na volju i zamislite jaje kao platno na kojem ćete naslikati najneverovatnije oblike.
Evo nekoliko primera jaja ofarbanih akrilnim bojama koja su se nama svidela:
Ne zaboravite da sva jaja, osim onih koja ste ukrašavali grizom ili žutim projnim brašnom, obavezno premažete krpicom koju ste prethodno natopili jestivim uljem. Tako će jaja koja ste farbali i ukrašavali za Uskrs dobiti sjaj.
SREč†AN USKRS!!! Hristos Voskrese!