Deca i odnos prema različitim polovima

by NDFAuthors

  • Nov 25, 2013

Kakvi stereotipi postoje u vezi sa suprotnim polovima i kakve poruke u vezi sa tim se deci prenose?

Deca postaju svesna svog pola već oko druge godine. Do treće godine većina dece zna kog su pola i umeju sebe da predstave i dožive kao pripadnika tog pola (“ja sam dečak” ili “ja sam devojčica”). Takođe, mališani razumeju da je pripadnost jednom polu nešto što je nepromenjivo. Rodni identitet se javlja od tog momenta, jer deca počinju da shvataju, zapravo, šta znači biti dečak ili devojčica i po čemu se sve to jedni razlikuju od drugih. Tada deca počinju da razvijaju stereotipe, koje primenjuju na sebi i drugima, u pokušaju da otkriju ko su i kako bi trebalo da se ponašaju. Takvi stereotipi postaju sve jači, i prilično su striktno određeni i uobličeni u uzrastu oko sedme godine. Pol ne čini anatomija, već identitet koji proizilazi iz toga što je neko dečak, a neko devojčica.

children-playing-with-rabbit

Ovakav razvoj rodnog identiteta je važan zbog toga što oblikuje stavove dece o sebi i ljudima koji ih okružuju. Takođe, on i te kako utiče na njihove životne aspiracije. Jedan interesantan video upravo se bavi temom na koji to način deca doživljavaju muški i ženski pol. Na primer, pitali su ih koje sve aktivnosti obavlja Ken, a šta to radi Barbika. Mališani su davali stereotipne odgovore. Tako Barbika “čisti kuću i vodi brigu o bebama”, dok Ken “svaki dan odlazi posao”. U ovom ranom uzrastu deca već imaju zacrtane ideje o tome kako bi dečaci i devojčice trebalo da se ponašaju i koje uloge obavljaju u životu.

Možda se pitate zašto je to važno. Nedavno istraživanje sprovedeno među mladićima u Kanadi pokazalo je da 91% muškaraca misli da je rodna ravnopravnost dobra za oba pola, i da 96% njih veruje da devojčice treba da imaju iste mogućnosti u izboru kao i dečaci. Ali, definisane rodne uloge su bile i dalje prisutne kod 30% njih, koji veruju da je najvažnija uloga za žene da brinu o domaćinstvu. Dalje, 48% smatra da je muškarac glavni hranilac porodice, dok za 45% njih biti muškarac znači biti jak i snažan1. Ovo nema mnogo veze sa rodnom ravnopravnošću, zar ne? Iako su ispitanici smatrali da žene treba da imaju jednake mogućnosti i izbore kao i muškarci, oni su u isto vreme bili ubeđeni da određeni šabloni moraju da se ispoštuju. To može negativno da se odrazi kako na dečake, tako i na devojčice koje prihvataju takve vrednosti i žive u skladu sa njima.

gender-equality

Rano stečeni polni stereotipi mogu da se odnose na

  • oblikovanje stavova i uverenja dece vezana za razvoj međuljudskih i ličnih odnosa
  • narušavanje jednakosti pristupa obrazovanju
  • učešće u korporativnom svetu
  • ograničavanje fizičkog i psihičkog blagostanja dece.2

Odakle potiču stereotipi o polovima?

little-girl-and-a-boy-playing

Takve, stereotipne, poruke su svuda oko nas. Počev od načina na koji roditelji, porodica, zajednica i škola mogu da podstaknu određene vrste igre, do oblačenja ili ponašanja. Dečake hvale za svaku vrstu igre koja podrazumeva fizičku aktivnost, dok se kod devojčica “više ceni” igranje na miran i suptilan način. Takođe, postoje primeri gde izbor igračaka diktira igru – dečaci dobijaju mačeve, puške, igračke vezane za borbu, dok devojčice dobijaju lutke, koje češljaju, oblače, neguju i slično.  Kako deca odrastaju i šire svoje vidike, ovakve poruke su sve prisutnije, a to je još izraženije poslednjih godina jer se proizvođači igračaka očajnički promovišu i reklamiraju i izvlače roditeljima i deci novac. To traje sve dok deca ne odrastu, a za to vreme mališani primaju sublimirane poruke preko raznih reklama koje propagiraju tradicionalne rodne uloge ili preko stava da su nauka, matematika i građevinarstvo stvari za dečake. Individualni talenti deteta u takvom sistemu se ne uvažavaju.

girl-clothing-store

Na koji način možemo da prenesemo pozitivne poruke o polovima svojoj deci?

Ovo se čini sve teže ostvarivim, imajući u vidu snagu i prisutnost medija u životu malog deteta. Ipak, postoje stvari koje vi kao roditelji možete da učinite i pomognete deci da ispravno shvataju i razumeju svoj kao i suprotan pol.

  • Neka se dečaci i devojčice igraju zajedno. Nemojte grupisati decu na dečake i devojčice misleći da se deca bolje igraju sa mališanima istog pola. Ovo je posebno važno u ranom uzrastu kako bi se uspostavili dobri odnosi sa devojčicama i dečacima.
  • Čitajte deci knjige u kojima devojčice i dečake preuzimaju različite uloge u kući, na radnom mestu i u detinjstvu.
  • Ne tolerišite maltretiranje ili zadirkivanje zasnovano na polnim razlikama. Takođe, nikada nemojte da koristite frazu “Ne budi takva seka-persa” kada pokušavate da utičete na ponašanje bilo dečaka ili devojčice. Deca time odmah mogu da uvide inferiornost jednog pola u odnosu na drugi.
  • Razmislite o igračakama koje dajete deci. Da li one podstiču dete da se igra samo na jedan određen način? Obezbedite im izbor i ravnotežu. Podstaknite decu da istražuju razne aktivnosti bez njihove podele na muške i ženske.

children-feet

  • Razmislite o zadacima ili zaduženjima koja prepuštate deci da obave. Da li jednako delite dužnosti između devojčica i dečaka? Da li su devojčice zadužene za baštu ili sitne popravke po kući, a dečaci za pomoć u kuvanju i čišćenju?
  • Neka i dečaci i devojčice izražavaju svoje emocije, i neka znaju da su suze ok.
  • Zahtevajte i od dečaka i od devojčica da budu nezavisni i da samostalno rešavaju probleme, a ne da se ponašaju pasivno i čekaju da im neko drugi pomogne.
  • Udelite komplimente za uspeh i sposobnost, a ne za izgled.
  • Ograničite medijsko konzumiranje, posebno gledanje reklama, i kada procenite da su deca dovoljno velika, razgovarajte sa njima o onome što su videli i šta misle o tome kako su ljudi predstavljeni.

airplane-model-children-playing

Da li mislite da su negativne poruke o polovima u porastu? Na koji način prenosite svojim sinovima i ćerkama pozitivne poruke o različitim polovima? Podelite sa nama svoja iskustva i razmišljanja.